Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için en etkili yöntem lazer epilasyondur. Lazer epilasyon, 1997 yılında Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA tarafından onaylanmış güvenli bir uygulamadır. Lazer epilasyon FDA onayı aldıktan sonra medikal estetik alanında yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde istenmeyen tüylerle mücadelede en çok tercih edilen yöntem lazer epilasyondur.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri gidermek için konsantre ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir prosedürdür. Lazer epilasyon selektif fototermoliz prensibiyle etki eder.

Selektif Fototermoliz Prensibi: Lazer epilasyonda hedef klomofor melanin isimli renk pigmentidir. Melanin, selektif yani seçici olarak lazer ışınını absorbe eder. Absorbe edilen lazer ışını kıl kfolikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu ısı enerjisi sağlıklı dokulara ve hücrelere zarar vermeden hedeflenen kıl folikülünde hasar yaratır. Her seansta kıl folikülü bir miktar hasar görür ve ortalama 8 seans sonra bir daha kıl üretemeyecek şekilde hasara uğrar. Bu prensipten yola çıkarak lazer epilasyon lazer epilasyon, renk pigmenti melanin içermeyen beyaz kıllarda etkili olamaz.

Lazer epilasyonun etkisini iyi anlayabilmek için kıl döngüsü hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Kıl Döngüsü: Kıl uzama döngüsü üç evredir.

Anajen: Anajen evre kılların büyüme evresidir ve lazer epilasyon için hedef aşamadır.

Katajen: Kılın dinlenmeye geçiş evresidir. 1-2 hafta süren bu evrenin sonunda kıl büyümeyi durdurur.

Telojen: Kılın dinlenme evresidir, telojen evrede kıl kökten ayrılmıştır. Bu evreye denk gelen lazer epilasyon seanslarında kıllar hasar görse dahi kıl kökünde tahribat olmaz ve dolayısıyla lazer epilasyon etkili olmaz.

Kıl evreleri ve kıl döngüsü iyi anlaşıldığında lazer epilasyon seansları arasında neden 6-8 haftalık bir süreye ihtiyaç olduğu daha iyi anlaşılır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon amacıyla üç lazer dalga boyu kullanılır. Hangi lazer dalga boyunun kullanılacağı cilt rengi ve kıl tipine bağlı olarak seçilir. Her lazer dalga boyu kılın farklı anatomik yapılarını hedefler. Her birinin hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur.

Alexandrite Lazer Epilasyon: Alexandrite Lazer 755 nm lazer dalga boyuna sahiptir. Yüksek melanin absorpsiyonuna sahiptir, cilt tipi I-IV arası lazer epilasyonda kullanılır. En çok açık tenli ve koyu kılları olan kişiler için uygundur. Koyu tenlerde ve bronz tende kullanımı uygun değildir. Bronz tende minimum 1 ay cilt renginin açılmasını beklemek gerekir. Ayva tüylerinde aktivasyon yapabilmesi dezavantajıdır.

Diode Lazer Epilasyon: Diode Lazer 810 nm dalga boyuna sahiptir. Orta seviyede melanin absorpsiyonu ile koyu ve bronz tenlerde de güvenlidir. Ayva tüylerinde aktivasyon yapmaz, ince kıllarda da etkilidir, tüm mevsimlerde uygulanabilir. Ağrılı olması dezavantajıdır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon: 1064 nm dalga boyuna sahip Nd:YAG tüm cilt tipleri için uygundur. Yaz aylarında da uygulanabilir. Derine nüfus etme kabiliyetinden dolayı ağrılı olması dezavantajıdır.

Kısaca özetlediğimiz lazer epilasyon yöntemleri arasında daha geniş bir cilt ve kıl yapısında etkili olan Diode lazer tercih ediliyor.

Medikal Estetik

Botoks, Dolgu, Askı ve Diğer Ameliyatsız Gençleştirme

Lazer Epilasyon

Minimum Ağrı Acı

Müşterilerimiz Bizi Öneriyor!!!

Uygulamada en güncel cihazları kullanmaları, bir hastane hijyeninde çalışıyor olmaları ve tabi ki fiyatları sebebiyle tercih ettim ve çok memnun kaldım. tüm yazı rahat geçirmenin keyfi inanılmazdı ? kaç seans derlerse o seansın sonunda iş bitiyor gerçekten. Tüm çalışanlara tekrar çok teşekkür ederim.

Meliha K.

“Verilen hizmetten çok memnun kaldım. Ekip işini yaparken güven veriyor. Aldığım sonuçlar da mükemmel.”

Ceyda D.

“Sadece teklif almaya gitmiştim. Ancak ekibin işine ne kadar hakim olduğunu görünce kararımı hemen verdim ve kararımdan çok memnun kaldım. Beni büyük dertten kurtardınız gerçekten ? 1 seansta 4cm sizi seviyorum”

Derya S.

“İnternette lazer epilasyon ile ilgili araştırma yapmadığım yer kalmadı. En son kadınlar kulübünde yapılan bir tavsiye üzerine local’i inceledim. Size şu kadarını söyleyebilirim, böylesi temiz ve donanımlı bir epilasyon merkezini bu fiyatlara bulamadım.”

Zeynep R.